REALNOST RAZOGLJIČEVANJA – KJE JE TOPLOGREDNA POZITIVNA POVRATNA ZANKA?
Tvorba oblakov je izredno zapleten proces, ki ga kljub napredku znanosti še vedno povsem ne razumemo. Že pri prvem poročilu IPCC so avtorji sami poudarjali to dejstvo in od takrat se stanje na tem področju ni bistveno spremenilo. Kljub temu pri IPCC trdijo, da vodna para in oblaki v nižjih plasteh ozračja niso omembe vreden dejavnik, saj da se njihovi učinki segrevanja in ohlajanja medsebojno izničijo. Hkrati pa vztrajajo, da vodna para igra odločilno vlogo pri krepitvi učinka CO2 za približno trikrat.
Vendar podatki zbrani z različnimi sateliti in meteorološkimi baloni, kažejo povsem drugačno sliko. Izmerjen potek zračne vlažnosti in pokritosti planeta z oblaki kažeta, da je vpliv oblakov na gibanje temperaturnega povprečja na svetovni ravni odločilen. In če odštejemo vpliv oblakov na temperaturo, vpliva CO2 sploh ni mogoče zanesljivo izmeriti.
Bolj ko se bližamo umetnemu politično določenemu mejniku, letu 2030, bolj se povečuje medijska in politično ustvarjena in vzpodbujena panika zaradi zamude pri izpolnjevanju ciljev, ki so si jih politiki sami ʻambiciozno’ zadali in za katere trdijo, da naj bi omogočali blažitev ʻgrozečih’ podnebnih sprememb. Grožnje se nanašajo predvsem na skrajne vremenske pojave, ki naj bi v prihodnje postali pogostejši in vse hujši, s posledično višjo povzročeno škodo na stavbah in …
ODKRIVANJE NOVIH SNOVI Z UMETNO INTELIGENCO
S pomočjo novega algoritma so konec leta 2023 odkrili okoli 2,2 milijona novih snovi, ki doslej še niso bile znane. Od tega jih 380.000 predstavlja zelo stabilne trdne snovi, ki bi jih lahko uporabili pri razvoju novih tehnologij. Umetna inteligenca, s katero so si pri tem pomagali, predstavlja vse zmogljivejši pripomoček za odkrivanje in napovedovanje lastnosti snovi, uporabnih na različnih področjih.
Razvoj in izboljšave naprav, kot so računalniški čipi, sončne celice ter baterije in akumulatorji, temeljijo na namenski izbiri snovi z iskanimi lastnostmi. Za raziskovalce to pomeni neskončno preizkušanje številnih snovi različnih sestav in kristalnih rešetk oz. struktur. Pogosto pri tem iščejo ustrezno anorgansko snov s trdnimi in stabilnimi kristali, ki ne razpadajo. Takšno iskanje lahko pomeni mesece ali leta napornega kombiniranja sestavin in dragega ter zamudnega preizkušanja v laboratoriju.
Da bi se pri raziskavah izognili takšnemu v nedogled ponavljajočemu se garanju, si lahko pri tem pomagamo z računalniki. Navadni računalniški algoritmi imajo le omejene sposobnosti, razvoj umetne inteligence pa je omogočil velik napredek na tem področju. Tako je v laboratoriju Google DeepMind nastal pripomoček GNoME (angl. graph networks for materials exploration ali grafična omrežja za raziskave gradiv; beseda gnome v slovenščini sicer pomeni škrat), ki s pomočjo globokega učenja (ŽIT 2013/12, str. 20) išče nove, še neodkrite kristale. Na ta način so zelo pospešili ...
KJER SO VINSKE KLETI ARHITEKTURNI PRESEŽKI – RIOJA
Eno izmed najbolj znanih španskih vinorodnih območij je Rioja (izgovarjamo rioha). Tam so pred nekaj desetletji dosegli preskok v kakovosti in danes se njihova vina lahko kosajo z najboljšimi na svetu, tako po kvaliteti kot po ceni. Povsem od začetka so razvili tudi vinski turizem. Obiskovalce namreč privabljajo s privlačnimi vinskimi kletmi, pri gradnji katerih so sodelovali svetovno znani arhitekturni biroji.
Za četrt Slovenije velika pokrajina ima kar štirikrat večjo površino vinogradov (65.000 ha) kot Slovenija in več kot 16.000 vinarjev, ki sodelujejo z okoli 1000 vinskimi kletmi. Letna pridelava pretežno rdečega vina dosega do 300 milijonov litrov, dobrih 40 % izvozijo, letni prihodek od prodaje pa se suče okoli milijarde evrov.
Vinogradi se razprostirajo na površinah, ki so na severu zaščitene pred vetrovi z visokim pogorjem Sierra de Cantabria in na jugu s pogorjem Sierra de la Demanda. Pokrajina je razdeljena na tri dele, ki se med seboj ločijo po sestavi prsti in predvsem po podnebju, saj ponekod prevladujejo atlantski, drugje pa sredozemski vplivi: Rioja Alta, od koder prihajajo najbolj iskana vina, Rioja Alavesa, ki sega v avtonomno pokrajino Baskijo, in Rioja Oriental, ki je znana po najstarejših vinogradih v tem delu Španije, saj jih obdelujejo že več kot stoletje. Vinogradi ležijo razmeroma visoko, vse do ...