Življenje in tehnika 9/24

letnik LXXV, september 2024

Nazaj

Življenje in tehnika 9/24
Redna cena
5,00 €

IJS IN CERN – 50 LET SODELOVANJA
V začetku junija smo na Inštitutu Jožef Stefan praznovali tri pomembne obletnice: 75 let obstoja, 70 let od ustanovitve Evropske organizacije za jedrske raziskave CERN ter 50 let plodnega medsebojnega sodelovanja. Ob tej priložnosti je bilo organiziranih nekaj zanimivih dogodkov in razstav za javnost, med drugim tudi dve odmevni predavanji, dostopni na prvih dveh spletnih povezavah.

Širše javnosti kvantna fizika verjetno ne zanima posebno, saj v makro svetu dogodki na kvantni ravni niso neposredno zaznavni, čeprav je makro svet vendarle njihova posledica. K pomanjkanju zanimanja verjetno prispevajo tudi dokaj zahtevna statistična obravnava dogodkov ter z zdravo pametjo skregane kvantne zakonitosti, ki pogosto povzročajo več čudenja kot razumevanja.

Verjetno pa je širši javnosti ostal v spominu medijsko odmeven dogodek 4. julija 2012, ko so v CERN-u razglasili odkritje Higgsovega bozona, delca, katerega obstoj so napovedali že pred kakšnimi šestimi desetletji in ki predstavlja svojevrsten zaključni člen standardnega modela (teorije osnovnih delcev in njihovega medsebojnega vpliva), saj je nosilec medsebojnega vpliva delcev, preko katerega nekateri od njih pridobijo maso.

V znanosti pa se pogosto zgodi, da je bolj kot samo znanstveno odkritje zanimiv in razburljiv način, kako je znanstvenikom uspelo prepričati naravo, da razkrije kakšno izmed svojih skrivnosti. Predvsem je to zanimivo s konstruktorskega stališča, saj so v sodobni znanosti vedno pomembnejši …

 

RAZISKOVALNO SREDIŠČE V ŠPANSKI PUŠČAVI
V zaledju španskega pristaniškega mesta Almeria se razprostira puščavska pokrajina Tabernas, kjer so padavine redke in beležijo več kot 300 sončnih dni letno. Zaradi ugodnih naravnih pogojev so v bližini mesta Tabernas postavili raziskovalno središče za proučevanje izkoriščanja sončne energije PSA (špan. Platforma solar Almeria). Raziskovalno središče je največje te vrste v Evropi.

Središče so začeli graditi leta 1987 in danes obsega površino okoli 100 ha. Sčasoma je pri iskanju trajnostnih rešitev pridobivanja električne in toplotne energije s pomočjo sonca postalo eno izmed najpomembnejših na svetu. Pri raziskavah sodelujejo s številnimi pretežno evropskimi raziskovalnimi organizacijami in proizvajalci naprav za izkoriščanje sončne energije.

V PSA preizkušajo in razvijajo nova gradiva ter skrbijo za razvoj in poenotenje postopkov pri uvajanju novih, učinkovitejših in po možnosti cenejših tehnologij, vključno z njihovo predstavitvijo javnosti. V središču je stalno zaposlenih okoli 50 strokovnjakov iz različnih držav, še enkrat toliko pa je pomožnega osebja. Zadolženi so za raziskave, razvoj in preizkušanje na sončni energiji temelječih tehnologij. Te naj bi bile zaradi zmanjševanja odvisnosti od fosilnih goriv v prihodnosti vedno pomembnejše, saj je sončna energija obnovljiv in trajnosten vir energije, ki ne povzroča škodljivih izpustov toplogrednih plinov in drugih oblik onesnaževanja.

V centru so tekom desetletij razvili številne inovativne sisteme za izkoriščanje sončne energije, katerih delovanje v različnih delovnih pogojih nadzorujejo samodejni instrumenti. Za določanje najprimernejšega časa za poskuse jim je v pomoč tudi sodobno opremljena vremenoslovska postaja.

Glavno stavbo raziskovalnega središča obkrožajo nenavadne konstrukcije, ki so od daleč videti kot kakšno naselje bodočnosti z drugega planeta. Med njimi najdemo skupke zrcal in plošč s sončnimi celicami, najbolj pa pade v oči 80 m visok stolp s kroglastim zbiralnikom na vrhu. Zaradi takšne oblike mu pravijo tudi Tulipan, predstavlja pa dokaj preprost in cenovno dostopen način izkoriščanja sončne energije. V krogli s pomočjo natančno usmerjenih zrcal ...

 

MATIČNE CELICE – PRIHODNOST ZDRAVLJENJA NEVRODEGENERATIVNIH BOLEZNI?
Degenerativne bolezni živčevja prizadenejo na milijone ljudi po vsem svetu. Za njihovo zdravljenje trenutno ni uspešnih terapevtskih metod, odobrena zdravila pa le lajšajo bolezenske znake. Zato je terapija z matičnimi celicami kot mogoč način zdravljenja sprožila veliko zanimanja.

Degenerativne bolezni živčevja zajemajo raznolika obolenja, za katera je značilna postopna izguba živčnih celic (nevronov) v možganih, hrbtenjači ali v obojem. Propadanje živčnih celic (nevrodegeneracija) je napredujoč proces, ki ga lahko sproži hitro napredujoča (akutna) poškodba, npr. poškodba možganov ali hrbtenjače, lahko je posledica zastrupitve ali okužbe, pa tudi počasi napredujoče (kronične) okvare oz. katere od degenerativnih bolezni živčevja. Zaradi poškodb ali odmrtja živčnih celic se pojavljajo različni znaki bolezni, vključno s spoznavnimi (kognitivnimi), gibalnimi (motoričnimi) in zaznavnimi (senzoričnimi) motnjami ter težave z govorom.

Med najpogostejše tovrstne bolezni spadajo Alzheimerjeva in Parkinsonova bolezen, amiotrofična lateralna skleroza (Lou Gehrigova bolezen), Huntingtonova bolezen, multipla skleroza in spinalna mišična atrofija. Te bolezni so ...

SVET ZNANOSTI IN TEHNIKE
Vital Sever

OBLETNICE
70 let od ustanovitve Evropske organizacije za jedrske raziskave – CERN – Hubert Fröhlich

ZGODBE O NAJBOLJ ZNANIH DIAMANTIH (2. del)
Joc Triglav

IJS IN CERN – 50 LET SODELOVANJA
Erik Margan

LETALNIKI V ČASU IN PROSTORU
Borut Jordan

MATIČNE CELICE – PRIHODNOST ZDRAVLJENJA NEVRODEGENERATIVNIH BOLEZNI?
Nina Kočivnik

ARHEOLOŠKA RAZISKAVA IN DVIG BRITANSKEGA LOVCA SPITFIRE MJ116 OB IŽANSKI CESTI
Andrej Gaspari

DOLINA ANTRACITA – O PREMOGOVNIŠTVU MED DRENOVIM GRIČEM IN VELIKO LIGOJNO
Matija Križnar

RAZISKOVALNO SREDIŠČE V ŠPANSKI PUŠČAVI
Igor Fabjan

LITERATURA Uporaba računalnika z rešenimi primeri iz vsakdanje prakse
Matej Pavlič

ZNANSTVENA FANTASTIKA
V nebesih in na Zemlji – Darka Lampič
Demokracija 2.0 – Cene Bavec
 

SPLETARNA
Aram Karalič

EFEMERIDE – oktober 2024
Urška Pajer

Dimenzije: 16,00 x 23,00 cm
Št. strani: 80
Tip vezave: Mehka vezava
Vrsta tiska: Barvne strani

Uradni podatki

Stopite v stik

Tehniška založba Slovenije

Srebrni

Cert ID: 0008/00008

DominoCert Certifikat digitalne odličnosti
TZS d.o.o., Ljubljana
Matična številka: 5048745000